TR / EN / FR

Haluk Derya; makina mühendisliği eğitiminin ardından 1985 yılından günümüze çok sayıda yapının mekanik tesisat ve HVAC projelendirmelerini yaptı, bir kısmının da uygulamasını üstlendi. İçinde yer aldığı her projede mimari mekana uyumlu çözümler geliştirme konusuna öncelik vererek yalnızca uzmanı olduğu disiplinle kendini sınırlamadan mekanik tasarımı yapının bütünüyle işlevlendirdi hep. Bu yaklaşımı sayesinde mimariyle eklemlenen birçok yapı bileşeninin mekan kalitesinin niteliğini arttırmayı amaçlayan  Derya, mimarların güvendiği bir çözüm ortağı olarak tanındı.

Derya, bu işbirliğinin amaçlanan nitelikte ürün verebilmesi için, tasarımın başından uygulamanın sonuna kadarki süreçte yer almasının kaçınılmaz olduğunu gördükten sonra 2005 yılında Haluk Derya Mühendislik Makina ve İnşaat Ltd. şirketini kurarak etkinlik alanını genişletti. Mekanik proje tasarımı hizmetlerinin yanı sıra; mekanik  uygulamalar da yapan firma, bir yapının gerçekleştirilmesi için gereken tüm inşaat işlerini de üstlenmektedir. Derya, ilke olarak hem mimari ve mühendislik projelerinin koordinasyonu, hem de inşai işleyişin yönetim ve organizasyonu ile  ürün niteliğinin en üst seviyede tutulmasını benimsemiştir.

Sürdürülebilir, alternatif enerji kaynaklarıyla desteklenmiş, enerji harcamaları minimize edilmiş, yatırım maliyeti ve çevreye etkisi kontrol altında tutulmuş doğayla uyumun kültürel ve tarihi sorumluluğunun bilincinde, ‘her mimari  tasarımın yeni bir başlangıç’ olduğu görüşüyle kurgulanmış yapılar inşa etmeyi sürdürmektedir.