Haluk Derya

HALUK 1985 yılında başlayan profesyonel yaşantısında çok sayıda mekanik tasarım yaptı ,uygulama projesi hazırladı ve tasarımlarının ongordugu sekilde uygulanması icin. surecleri basından sonuna kadar takip etti .Sorun yasatabilecek konuları tasarım aşamasında on gormek ve gereken proje düzenlemelerini erken aşamalarda yapabilmek becerisini kazandı.

Ote yandan uygulama ortamının geliştirilebilecek yanlarını görerek 2005 yılında onceleri Haluk Derya Mühendislik Makina ve İnşaat Ltd. şirketi adıyla sonradan YTU mühendislik İnsaat LTD sti unvanını alan sirketi kurdu ve inşaat yuklenıciligi alanında da etkin olarak yer aldı. Boylece mekanık tesisat tasarımı ve uygulaması yapmanın yanında bir yapının hayata geçirilmesi için gerekli tum is kalemlerini ve diğer mühendislik disiplinlerini de kapsayan Yapı Muhendisligi ve proje yonetımını de yapmaya devam ediyor.

İcinde yer aldığı süreçlerin tümünde gelişmiş teknoloji ile doğal cevre verilerini bir arada ve dengeli kullanan HALUK cok sayıda projede birlikte calıstıgı HAN TUMERTEKİN ile bu acıdan iyi anlaştı. Muhendislik alanı ile yakın ilişkide kalarak mimarlık yapan HAN ile mühendislik disiplinine sahip olan ama kendisini o alanla sınırlamayan HALUK İstanbul da ’Mimarlar ve Han Tumertekin LTD , Strasbourg ta Atelier Han Tumertekin SARL’ de ortak olarak birlikte çalışmaktalar.

Her yeni tasarımın ilk gününden başlayarak mimarlığın muhendislige ,mühendisliğin mimarlığa katkıda bulunarak sürdürülebilir, alternatif enerji kaynaklarıyla desteklenmiş, enerji harcamaları minimize edilmiş, yatırım maliyeti ve çevreye etkisi kontrol altında tutulmuş, doğayla uyumun kültürel ve tarihi sorumluluğunun bilincinde, projeler yapmayı surduruyorlar.